Současná doba je plná rychlých změn, na které jako lidé musíme být schopní reagovat. K tomu nestačí učení se nazpaměť. I proto, že informace, které bychom se nazpaměť učili, jsou přístupné na internetu. Mnohem důležitější je umět informace kriticky hodnotit, utvářet si vlastní názory a postoje.
Naším cílem je, aby se žáci učili být samostatnými a aby se dokázali dívat na věci z různých úhlů pohledu. Na naší škole pracujeme se zvídavostí, kterou má každé dítě, učíme jej odlišovat podstatné informace a zaujímat k nim postoj. K tomu jsou naši žáci vedeni poskytnutím více úhlů pohledu a možností volit řešení. Hledají řešení, která jsou jim jako osobnostem blízká, nebo jsou v situaci nejúčinnější. Učíme se ve věkově smíšených skupinách na principu spolupráce a vzájemně se tak obohacujeme.
Učitelé jsou v našem pojetí partnery. Stejně tak spolužáci. Společně pracujeme na tom, co umíme a víme. Vedeme děti k sebepoznání a k budování vlastního systému hodnot, který jim umožní vést spokojený a úspěšný život. Učíme se spolupracovat, zvážit a přijmout řešení druhých. Žákům pomáháme tvořit a vyjadřovat jejich osobní systém hodnot, ten je totiž povede životem člověka a občana, který bude usilovat o úspěch.
Nevíme, kam až se svět posune, a tak žáky učíme se učit a chystáme je na celoživotní učení. Je jisté, že budoucí svět nebude jednodušší než ten dnešní. Každý jedinec je a bude ve společnosti součástí složitých sociálních vazeb, jak pracovních, tak soukromých. Klademe tedy velký důraz na bezproblémové soužití v komunitě lidí (ve třídě i v celé škole). Učíme žáky pracovt v týmu, respektovat odlišnosti druhých, pomáhat jim a také si umět o pomoc říct.
Učební látka je pro nás velmi důležitá, vytváříme díky ní výukové situace. Jejichž cílem je naučit se správně rohodovat. Ke svému rozhodování používat fakta. Učíme se také, jak nás ovlivňují emoce, a do jaké míry nám v rozhodování mohou pomoci. Tím vedeme žáky k samostatnosti a odpovědnosti za svá rozhodnutí.
Chtěli byste vidět jaké metody a přístupy ve výuce používáme?
Nemůžeme sice během dne nechat dveře naší školy dokořán, ale rádi vám je otevřeme. Stačí se předem domluvit s naší paní ředitelkou. Těšíme se na vás.
Na co se rodiče často ptají? Co je o škole zajímá?
- Jaká je atmosféra a vize školy?
- Jaké výukové metody a moderní postupy škola používá?
- Jak jsou početné třídy?
- Od kterého ročníku se učí cizí jazyk?
- Jakým způsobem škola žáky hodnotí?
- Jak je řešen dostatečný pohyb žáků, probíhá výuka také venku?
- Jak se ve škole využívá moderní technika?
- Jak se pracuje se žáky v rámci inkluze a s nadanými žáky?
- Jak často probíhá komunikace učitelů s rodiči?
- Kde mohu najít o škole reference?
Jak to máme na Čachrově?
· Vize školy
Jsme malá škola preferující partnerský přístup a spolupráci. Stavíme na vrozené zvídavosti dětí a touze se učit. Volbou přístupů a metod vedeme žáky k sebepoznávání a sebeřízení, tedy k samostatnosti a zodpovědnosti za své vzdělávání.
· Metody a přístupy
SFUMATO - revoluční metoda výuky čtení předcházející dyslektickým potížím
HEJNÉHO METODA - je založena na 12 principech (např. prolínání témat, práce s chybou, spolupráce, vlastní poznatek, reálné zkušenosti, role učitele), které skládá do uceleného konceptu tak, aby dítě objevovalo (nejen) matematiku samo a s radostí
KRITICKÉ MYŠLENÍ - učíme děti nepodléhat prvnímu dojmu, obecnému mínění, naléhavosti sdělení nebo naivně nepřebírat tradované názory. Chceme, aby si dokázaly udržet odstup a připustit odlišný pohled nebo názor a mnoho dalších
· Jak jsou početné třídy?
Na jednu třídu vychází v průměru 10 dětí. Každému se tedy můžeme individuálně věnovat.
· Od kterého ročníku se učí cizí jazyk?
Angličtina se na naší škole učí od první třídy. Pravidelné hrátky s angličtinou však zařazujeme už ve školce.
· Jakým způsobem škola žáky hodnotí?
Neznámkujeme. Zachycujeme výsledky vzdělávání žáka v jeho průběhu slovně nebo graficky. Hodnotíme přístup ke vzdělávání a vhodně směrujeme rozvoj potenciálu každého žáka.
· Jak je řešen dostatečný pohyb žáků, probíhá výuka v terénu?
Škola stojí na okraji zástavby v malebné šumavské obci. V blízkém sepjetí s přírodou probíhá v zimě v létě část výuky venku. Škola také disponuje velkým hřištěm.
· Jak se ve škole využívá moderní technika?
Ve výuce zapojujeme pravidelně tablety, počítače i chytré televize. Děti učíme bezpečnému užívání internetu.
· Jak se pracuje se žáky v rámci inkluze a s nadanými žáky?
V 5 třídách školy vyučuje 8 pedagogů a pomáhají 4 asistentky. Našim dětem se tedy můžeme opravdu věnovat.
· Jak často probíhá komunikace učitelů s rodiči.
U nás jsou RODIČE VÍTÁNI. Zapojujeme je do života školy, umožňujeme jim návštěvu vyučování, zveme je na školní akce, pořádáme rodičovská setkání. Názor rodičů nás zajímá.
- Kde můžete najít o naší škole další informace a reference?
Na internetových stránkách školy, na Facebooku, na YouTube, na televizi FilmPro nebo třeba v novinách (Rozhled, Klatovský deník).
Co ještě dodat?
Jsme příspěvková organizace. Neplatí se u nás školné, školkovné ani družinovné.
Provoz máme od 6:30 do 16:30 hodin.
Doprava do školy není problém. Většina dětí k nám dojíždí společně autobusovou linkou z Klatov (ráno v 7:30, zpět ve 14:10).
Abychom mohli děti dobře připravit na současný i budoucí svět, musíme se i my neustále učit nové věci. Rosteme tak společně s našimi žáky.